Idzie nowe:) PODD SYSTEM

książka do komunikacji acc
terraslatepaper.com

Skoro jest taka moda na postanowienia noworoczne to i my musimy jej ulec. Wiadomo przecież, że Błażej to modny gość.

A żeby zrobić postanowienie, trzeba uczciwie powiedzieć o porażkach. Od kilku lat próbujemy zachęcić Błażeja do mówienia. W sposób dosłowny (nomen omen) się nie udaje. Dzięki zajęciom u logopedy cztery razy w tygodniu udaje mu się co prawda poszerzać zakres gaworzenia, ale jednak poza kilkoma sensownymi słowami nie idzie mu to najlepiej.

Czemu Błażej nie gada?

Czemu on właściwie nie mówi? Na to pytane trudno odpowiedzieć. Możemy winić wadę genetyczną, z którą się urodził. Odpowiada  prawdopodobnie za wszystkie problemy Błażeja. Możemy więc winić komórki, które źle się podzieliły. Ale choć byśmy napisali na nie skargę do Strasburga, czasu nie cofniemy.

Błażej jest jaki jest i takiego go kochamy najbardziej na świecie. Musimy jendak dać mu narzędzie do porozumiewania się. Naciskania na klasyczne mówienie nie odpuszczamy oczywiście, ale potrzeba nam alternatyw.  Błażejek bardzo chce mówić, ale nie wie jak.

  

Idzie nowe!

Dzięki naszej nowej cudownej logopedce z przedszkola (dziękujemy pani Kasiu!) robimy nową książeczkę do komunikacji. Jest skrojona specjalnie pod potrzeby Błażeja. Wbrew pozorom stworzenie takiej książki to nie lada wyczyn.

Musieliśmy najpierw wypełnić długą ankietę dotyczącą życia Błażeja i wynikających z tego potrzeb komunikacyjnych.

Potem pani Kasia stworzyła specjalne tablice, które właśnie próbujemy połączyć w sensowną całość.

 Inspiracja 

I teraz najtrudniejsze. Wydaje się, że jest szansa, aby u Błażeja sprawdził się amerykański system komunikacji – PODD (Pragmatic Organisation Dynamic Display). W skrócie polega na tym, żeby modelować wypowiedź opierając się na kolejnych tablicach, które odpowiadają częściom zdania.

Na przykład : Teraz jest czas na /następna strona/ pojechanie samochodem/następna strona/do sklepu/następna strona/ tesco.

To trudne! Sami dopiero uczymy się, jak to robić.

Mamy jednak inspirację. Kanał na you tube prowadzony przez rodziców kilkorga niepełnosprawnych dzieci. Są cudowni, weseli, sympatyczni i wiedzą, jak to robić! Nie mam pojęcia, jak technicznie organizują opiekę nad tyloma chorymi dziećmi i jeszcze posługiwanie się książkami do komunikacji, ale wychodzi im to doskonale.
A w między czasie ćwiczą cross fit. A co! Czy damy radę w Polsce? Z cross fitem raczej się nie uda, ale spróbujemy dać Błażejkowi możliwość komunikacji.

A może ktoś w was stosuje PODD? Jeśli tak, koniecznie dajcie znać!

@Wszechświat Błażeja 2021