Błażejek i profilaktyka przeciwzakrzepowa

Na pewno wszyscy pamiętacie, że Błażejek ma duże problemy z nadkrzepliwością krwi. Wynika to najprawdopodobniej z aberracji chromosomowej, która odpowiada za wszystko, co z Błażejkiem nie w porządku. Czyli po prostu „taka jego uroda” i problemu nie da się wyleczyć (przeszczep szpiku kostnego?), trzeba więc walczyć z objawami. Czynników krzepnięcia krwi jest piętnaście. Błażejek bierze lekarstwa, które wpływają na aż cztery z nich. Najczęściej dzieci z wadami serca biorą jeden, najwyżej dwa środki przeciwzakrzepowe. Błażej więc jak zwykle jest oryginalny.
Jedno z lekarstw, które zażywa to warfaryna. Niestety bardzo trudno jest ustalić jej odpowiednią dawkę (za mała grozi skrzepem, za wysoka krwotokiem). Z tego powodu Błażejek codziennie ma wykonywane badanie INR, które pokazuje, jak danego dnia krzepnie jego krew. Na podstawie tego wyniku każdego dnia ustalamy dawkę warfaryny. Badanie wygląda mniej więcej tak, jak badanie poziomu cukru u chorych na cukrzycę. Błażejek jest bardzo dzielny, w ogóle nie płacze, gdy wykonujemy pomiar i nawet pozwolił na małą sesję:)

Poza lekami próbujemy przeciwdziałać skrzepom podając Błażejowi dużo płynów. Staramy się także, żeby jak najwięcej stał – to też bardzo ważne!
I tak musimy wytrwać do września – co dalej – zobaczymy.

@Wszechświat Błażeja 2021